Hasznos tudnivalók a szakképzési munkaszerződésről tanulóknak, szülőknek
Mi a szakképzési munkaszerződés? A szakirányú (gyakorlati és/vagy elméleti) oktatás céljából a tanuló, illetve képzésben részt vevő személy (továbbiakban: tanuló) és a duális képző között megkötött, határozott idejű írásbeli szerződés, mely jogokat és kötelességeket fogalmaz meg mindkét fél számára, akik között munkaviszony jön létre.
Ki köthet szakképzési munkaszerződést?
Az a tanuló, aki:
- magyarországi székhelyen működő, állami fenntartású, együttműködési vagy fenntartói megállapodással rendelkező szakképző intézménnyel tanulói, vagy felnőttképzési jogviszonyban áll,
- sikeres ágazati alapvizsgát tett,
- iskolai rendszerben, szakirányú oktatásban az első vagy a második alapszakmát szerzi meg,
- a választott szakma egészségügyi és/vagy pályaalkalmassági feltételeinek megfelel,
- betöltötte a 15. életévét (18 év alatt a törvényes képviselővel együtt),
- megfelel a duális képző elvárásainak (a jogszabály lehetővé teszi, hogy az egyenlő bánásmódot figyelembe véve a duális képző kiválasztási eljárást folytasson le a hozzá jelentkező tanulókkal).
Mely szervezettel (duális képzővel) köthető szakképzési munkaszerződés?
Azzal a szervezettel, amely a duális képzés folytatására jogosult szervezetek kamarai nyilvántartásában szerepel, mely kérelem benyújtásával kezdeményezhető.
Mikor köthető szakképzési munkaszerződés?
Az ágazati alapoktatást - sikeres ágazati alapvizsgát - követően, a szakirányú oktatás során, legkorábban a szakképző iskola 10. évfolyamától, a technikum 11. évfolyamától, vagy az érettségit követő szakirányú oktatásban a 13. évfolyamtól határozott időtartamra, a szakirányú oktatás végéig, vagy évente legfeljebb két alkalommal, egyenként 2-12 hétre, de naptári évenként összesen legfeljebb 12 hét határozott időtartamra köthető.
A szakképzési munkaszerződés megkötése előtt a szakirányú oktatást vállaló szervezetnél a kamarai és az iskolai szakértők elbírálják a képzés feltételeinek meglétét (pl. személyi és tárgyi feltételek, minőségbiztosítás, képzési program stb.). A szakképzési munkaszerződés megköthető, miután a duális képzőhely az adott szakma képzésére vonatkozóan a gazdasági kamara nyilvántartásába került.
Kitől kérhető segítség a szakképzési munkaszerződés megkötéséhez?
A gazdasági kamara duális képzési tanácsadói elősegítik a szakképzési munkaszerződések megkötését.
Hány érvényes szakképzési munkaszerződéssel rendelkezhet a tanuló?
A szakirányú oktatásban részt vevő tanuló, illetve képzésben részt vevő személy egyszerre csak egy szakképzési munkaszerződéssel rendelkezhet.
Milyen pénzbeli és egyéb juttatások illetik meg a szakképzési munkaszerződéses tanulót?
A duális képző részéről:
- havi munkabér, amely tanulmányi eredménytől és szakmai felkészültségtől függ, adómentes mértéke 100.000 – 168.000 Ft. Igazolatlan mulasztási napra nem jár munkabér.
- ugyanazon egyéb juttatások és kedvezmények, mint a szakmának megfelelő munkakörben, szakképzettséggel rendelkező munkavállalóknak biztosított, de legfeljebb évente 168.000 Ft-ig kell biztosítani a ledolgozott munkanapokra arányosítva, azonban ezt meghaladó összegben is adható, mely a minimálbérig adómentes,
- szabadság, melynek mértéke tanulói jogviszonyban évi 45 munkanap, felnőttképzési jogviszonyban évi 30 munkanap,
- távolléti díj: a törvény által előírt esetekben a tanuló/képzésben részt vevő mentesült a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, ilyen esetekben távolléti díjat kell fizetni részükre,
- naptári évenként 15 nap betegszabadság,
- „munkaközi” szünet a képzési időn belül, ha a napi munkaidő a 4,5 órát meghaladja, akkor minimum 30 perc, ha a 6 órát meghaladja, akkor legalább 45 perc,
- felelősségbiztosítás,
- rendszeres foglalkozás-egészségügyi vizsgálat.
Az állam részéről (nappali rendszerű szakmai oktatásban az első szakma megszerzéséhez):
- sikeres szakmai vizsga eredményétől függő egyszeri pályakezdési juttatás (adómentes, az egyhavi önköltség (100.000 Ft) legalább 133%-a, de legfeljebb 302%-a)
- diákhitel.
Kérhet-e a duális képzőhely az állam által támogatott képzésben szakképzési munkaszerződéssel részt vevő tanulótól a képzésért költségtérítést?
NEM! A képzés megszervezéséért, végzéséért és a képzés feltételeinek biztosításáért a szervezet nem kérhet, és nem fogadhat el, a tanuló vagy a tanuló szülője pedig a duális képző szervezetnek nem adhat semmilyen pénzbeli, anyagi, természetbeni hozzájárulást vagy költségtérítést, ha a tanuló a szakképzésben ingyenes részvételre jogosult. Az erről tudomást szerző személynek a tudomására jutástól számított 15 napon belül tájékoztatnia kell a duális képzőhely nyilvántartásba vételére jogosult területileg illetékes gazdasági kamarát.
Napi hány órában lehet a tanulót a duális képzőhelyen foglalkoztatni?
A tizennyolc évesnél fiatalabb munkavállaló legfeljebb napi 7 órában foglalkoztatható. Nagykorú tanuló esetén a szakirányú oktatás időtartama a napi 8 órát nem haladhatja meg. A tanuló a napi szakirányú oktatási időt meghaladó szakirányú oktatásban nem vehet részt. (Legfeljebb négyhetes munkaidőkeretet lehet elrendelni számára.)
A nap mely időszakában lehet a tanulót foglalkoztatni?
A napi szakirányú oktatást 6 és 22 óra között kell megszervezni. A szakirányú oktatás befejezése és a következő napi szakirányú oktatás vagy közismereti oktatás megkezdése között legalább 16 óra folyamatos pihenőidőt kell biztosítani. A tanuló számára rendkívüli munkaidő nem rendelhető el.
Mely napokra nem szervezhető szakirányú oktatás a duális képzőhelyen?
- a közismereti és az olyan oktatási napokon, amikor a szakirányú oktatáshoz kapcsolódó tananyagelemet a szakirányú oktatásban a közösen elfogadott képzési program szerint a szakképző intézmény végzi, vagy a tanuló a tanulmányi versenyre a szakképző intézmény által szervezett felkészítésben, illetve versenyen vesz részt,
- a szakképző intézmény által szervezett olyan rendezvény napján, amelyen minden tanuló, illetve képzésben részt vevő személy részvétele kötelező,
- a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy vizsgája napján és a vizsgát közvetlenül megelőző három munkanapon,
- minden olyan esetben, amikor a munkajogi szabályok szerint a munkavállaló mentesül a munkavégzési kötelezettség alól,
- érettségi vizsgatárgyanként – az érettségi vizsga napját is beszámítva – négy munkanapra.
Heti pihenőnapokon, munkaszüneti napokon, valamint szünetekben is foglalkoztatható a szakképzési munkaszerződéssel rendelkező tanuló, ha a gazdálkodó szervezetnél rendeltetése folytán e napokon is munkavégzés folyik. (Figyelemmel kell lenni a munkaidőkeretre és a szabadságok kiadásának szabályaira.)
Az igénybe vett idő helyett – lehetőleg a következő szakirányú oktatási napon – ugyanolyan mértékben kell szabadidőt biztosítani.
Mik a szabadság kiadásának feltételei?
A szakirányú oktatás a szakképzési munkaszerződés hatálya alatt teljesítendő oktatásból és gyakorlatból áll. A szakképzési munkaszerződés esetén a szabadság kiadásának feltételei alapvetően a munkajogi szabadság kiadásának szabályain alapulnak. Szabadság idejére távolléti díj illeti meg a tanulót. A szabadságot elsősorban az őszi, téli, tavaszi és nyári szünetben kell kiadni. A nyári szünetben legalább 20 munkanap szabadságot a tanuló kérésének megfelelő időpontban egybefüggően kell kiadni. Amikor elfogy a tanuló szabadsága, akkor a szakképzési munkaszerződés szerinti munkaviszony alapján a tanuló a tanult szakmának megfelelő munkavégzésre kötelezett.
Hogyan kell igazolni a hiányzást a duális képzőhelyen?
A szakirányú oktatásban való részvétel kötelező. A tanuló köteles igazolni mulasztását a duális képzőhelyén is. A tanuló részvételét és mulasztását a duális képzést folytató szervezet a KRÉTA Duális Képzés Modul rendszerben nyilvántartja. A szakképzési munkaszerződéssel rendelkező tanuló betegsége időtartamát a duális képző és az iskola felé is táppénzes papírral igazolja.
Mikor szűnik meg a szakképzési munkaszerződés?
- a tanulói jogviszony, illetve a felnőttképzési jogviszony megszűnése hónapjának utolsó napján, ha a szakmát tanuló tanulmányait más szakképző intézményben nem folytatja, illetőleg
- a tanítási év utolsó tanítási napján, amelyben a tanuló a szakirányú oktatást közvetlenül követő első szakmai vizsgáját megkezdi.
Milyen módon szüntethető meg a szakképzési munkaszerződés?
Megszüntethető a tanuló és a duális képzést vállaló gazdálkodó szervezet közös megegyezésével, felmondásával (közlésétől számított 15. napon) vagy azonnali hatályú felmondásával. A megszüntetésről értesíteni kell a szakképző intézményt, azonban a szakirányú oktatás további biztosítása érdekében már a szakképzési munkaszerződés megszüntetését megelőzően érdemes a kamarával és az iskolával egyeztetni. Ha más duális képzést szervezőnél a tanuló szakképzési munkaszerződéssel történő foglalkoztatása nem biztosított a gazdasági kamara közreműködése mellett sem, akkor a szakirányú oktatás a szakképző intézményben teljesíthető, amennyiben ezt az intézmény biztosítani tudja. A duális képző köteles a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolások mellett igazolást kiállítani a tanuló részére a szakirányú oktatásban eltöltött időről és a megszerzett szakmai ismeretekről.
Mikor mondhatja fel a duális képző a szakképzési munkaszerződést?
Amennyiben a tanuló a szakképzési munkaszerződésben vállalt kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben megszegi, vagy egyéb olyan magatartást tanúsít, amely a szakképzési munkaszerződés fenntartását, a vizsgára való felkészítést lehetetlenné teszi, a duális képző azonnali hatállyal és indoklással felmondhatja. Ilyen esetnek számít, ha a tanuló rendszeres késésével, gyakorlati képzésről való távolmaradásával akadályozza a gazdálkodó szervezet napi üzemmenetét, zavarja a duális képzést, és ez a képzőhelyen vezetett jelenléti ívben, foglalkozási naplóból dokumentáltan kimutatható, melyről az iskola is értesül. A szakképzési munkaszerződést a duális képző azonnali hatállyal akkor is felmondhatja, ha a tanuló az iskolában másodszor osztályismétlésre lett utasítva.
Hogyan módosítható a szakképzési munkaszerződés?
Alapesetben csak közös megegyezéssel, írásban; azonban nem kell a tanuló, illetve törvényes képviselőjének beleegyezése a munkabér jogszabályban meghatározott mértékben történő megállapításához, a munkavégzés helyének kizárólag a település, a fővárosban a kerület területén belüli megváltoztatásához, valamint a szakképzési törvény végrehajtási rendeletében meghatározott további esetekben.
Miért előnyös a szakképzési munkaszerződéses duális képzés?
A duális képzési forma előnyös a tanulók és a duális képzők részére is. A cégek saját igényeiknek, elvárásaiknak megfelelően képzett, fiatal munkaerőhöz juthatnak. A fiatalok pedig már a tanulóévek alatt megismerik a cég technológiáit, a munkahelyi elvárásokat, a duális képzésben töltött évek alatt pedig piacképes tudást szerezhetnek.
A tanuló a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít.
Mit jelent a kamarai támogató rendszer?
A kamara duális képzést támogató tevékenysége elősegíti, hogy a tanulók lehetőleg vállalati környezetben sajátítsák el a választott szakmát. Szakképző intézményben szakirányú oktatás csak akkor teljesíthető, ha a tanulók duális képzőhelyen való részvétele a szakirányú oktatásban nem biztosítható, és ezt a gazdasági kamara igazolja.
Forrás:
2019. évi LXXX. törvény a szakképzésről
12/2020. (II.7) Kormányrendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról
Hol lehet tájékozódni a szakképzési munkaszerződés feltételeiről?
A Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara honlapján: https://vmkik.hu/uton-a-szakmak-vilagaba
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési honlapján: www.dualis.mkik.hu
Az Innovatív Képzéstámogató Központ honlapján: www.szakkepzes.ikk.hu
Bővebb információ az alábbi elérhetőségeken a területileg illetékes gazdasági kamara duális képzési tanácsadóitól kapható:
Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
9700 Szombathely, Honvéd tér 2.
Tel: 94/506-644
www.vmkik.hu
Szuklits Eszter
képzési csoportvezető, duális képzési tanácsadó
+36-30-342-1940
Ágazat:
szociális, gépészet
Janzsó Katalin Nagy Anasztázia
duális képzési tanácsadó duális képzési tanácsadó
janzso.katalin@vmkik.hu nagy.anasztazia@vmkik.hu
+36-30-732-7248 +36-30-578-3128
Ágazat: Ágazat:
épületgépészet, gépészet, szépészet, cukrász szakma, kereskedelem, turizmus-vendéglátás
egészségügyi technika, sport
Papp Helén Varga Andrea
duális képzési tanácsadó duális képzési tanácsadó
papp.helen@vmkik.hu varga.andrea@vmkik.hu
+36-30-578-3719 +36-30-618-9827
Ágazat: Ágazat:
elektronika és elektrotechnika, fa- és bútoripar, építőipar, kreatív
speciálizált gép- és járműgyártás,
közlekedés és szállítmányozás