PÁLYAORIENTÁCIÓ
A kamaszkor megélése már önmagában is nagy kihívást jelent gyermeknek, szülőnek egyaránt, ezt csak tetézik a „Mi lesz belőled, ha nem tanulsz?” és a „Nem tudom mit akarok csinálni” témájú otthoni párbeszédek a pályaválasztás előtt álló serdülők életében. A fiataloknak az egyik legérzékenyebb korban kell eldönteniük, milyen területen tanulnának szívesen, amelyben munkát is vállalnak majd az iskola elvégzése után. Éppen a választásuk megkönnyítése érdekében segítik országszerte a diákok útját a területi kamarák pályaorientációs munkatársai. A tanácsadók, munkájuk során irányt mutatnak a gyerekek számára, hogy felismerjék magukban miben tehetségesek, mi az amit szívvel és lelkesen tanulnának, mi adhat számukra sikerélményt, felkeltve ezzel a különböző foglalkozások iránti érdeklődésüket. A már hagyományokkal rendelkező - a VMKIK által életre hívott - Vas Megyei Karrierhéten 3000 diák próbálhatja ki rendszerint a különböző szakmákat; a nyári ingyenes Kisinas Táborban és az év minden szakában az általános iskolások az üzem- és tanműhely látogatások alkalmával bepillantást nyerhetnek hogyan készül például a bútor, milyen eladóként termékeket értékesíteni, faipari műhelyben gyalulni vagy dekoratőrként kreatív tárgyakat alkotni; emellett népszerűek az élményalapú osztályfőnöki órák, az egyéni képességeket felmérő Tájoló nap, a Szakmavilág Road-show, az SZKTV lebonyolítása, valamint a Szakma Sztár Fesztiválra látogató diákok utaztatásának szervezése is a kamara szakképzési feladatai közé tartozik.
A VMKIK egyik legnagyobb pályaorientációs rendezvénye a Vas Megyei Karrierhét
TANULÓK DUÁLIS KÉPZÉSE
Éttermet üzemeltet, de szívesen megtanítaná főzni akár leendő szakácsát? Van egy cége és tanulókkal, vagy képzésben résztvevő személyekkel bővítené a csapatát? Vagy saját munkavállalóját képezné? Tanulóként azt szeretné tudni, milyen cégeknél lehet elsajátítania a szakmát? Milyen szerződés keretében vehet részt a duális képzésben? Jár-e pénzbeli juttatás, munkabér, vagy cafetéria a diákoknak, hogyan kell dokumentálni a képzést, mi történik, ha képzőhelyet szeretne váltani a diák vagy éppen a cég szüntetné meg a szerződést az igazolatlanul távol lévő fiatallal? A tanulók foglalkoztatásával kapcsolatban duális képzési tanácsadóink adnak szakmai tájékoztatást szülőknek, tanulóknak, duális képzőhelyeknek egyaránt. Hangsúly a szoros együttműködésen és a minőségi képzés támogatásán van. 2020-ban ezer diáknak volt „kifutó rendszerű” tanulószerződése mintegy 250 munkáltatónál, közel 400 diák pedig szakképzési munkaszerződés keretében kezdte meg szakirányú oktatását duális képzőhelyen Vas megyében.
A sütemények hozzávalóinak mérlegelése az egyik duális képzőhelyen
KÉPZŐHELY-ELLENŐRZÉS
Képzési és Kimeneti Követelményekben előírt eszközpark megléte, a megfelelő végzettséggel rendelkező gyakorlati oktató a cégnél, csupán néhány feltétel ahhoz, hogy egy cég képzőhellyé válhasson. Ha egy vállalkozás tanulót szeretne foglalkoztatni, forduljon a kamarához nyilvántartásba vételi kérelemmel. Az igénybejelentést követően a duális képzési tanácsadók adnak teljes körű tájékoztatást a potenciális képzőhely számára, hogy mi az eljárás folyamata, milyen kötelezettségekkel jár ez, mennyi adókedvezményt számolhat el például a vállalkozó a nála szakmát tanuló diák után. Az úgynevezett nyilvántartásba vételi eljáráson a szakértők azt vizsgálják, hogy a vállalkozás megfelel-e a törvényi előírásoknak, mint duális képzőhely, például egy gépi forgácsolónak van-e képzési programja, a műhelyben vannak-e eszterga-, maró-, köszörű-, daraboló-, és egyéb gépek, valamint azok a szerszámok, mérőeszközök, amelyek segítségével elsajátíthatják a szakmát a diákok. A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a kifutó OKJ-s képzések ellenőrzése mellett az új szakképzési rendszerben is közreműködik a duális képzőhelyek felülvizsgálatában, a nyilvántartásba vételek, minősítések és hatósági ellenőrzések lebonyolításában a kamarai szakértők és iskolai képviselők bevonásával megyeszerte.
Az egyik Vas megyei duális képzőhelyen sajátítja el a tanuló a szakma alapjait
MESTERKÉPZÉS
Ínyenc ételek a konyhában, festékillat a tanműhelyek falai között, fémforgácsok a satupadnál és sok elméleti tanulás. Hosszú hónapokon át így készülnek mestervizsgájukra a szakemberek a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett mesterképzéseken, amelyek közül az egyik legnépszerűbb a szakács szakma: Megízesítette, bicskájával erős paprikát vágott a gyöngyöző húslevesbe, majd a velővel megkent pirított kenyerét serrel öblítette le, a menüsort folytatva fácánt, marhahúst, paradicsommártást kért az ebédjét felszolgáló Vendelintől a Szindbádot alakító Latinovits Zoltán a ma is klasszikusnak számító film egyik jelenetében. Krúdy Gyula, a magyar irodalom egyik legnagyobb ínyence volt, az általa írt Szindbád novellák adaptációja a fél évszázaddal ezelőtti alkotás, amely valósághűen tükrözi az akkori zsírpercegős, ínyenc úri magyar konyha világát is. A hagyományos, házias ízvilág megtartása ma is egyfajta küldetéstudata kell, hogy legyen a vendéglátásban dolgozó szakembereknek, de emellett a folyton megújuló trendek, irányzatok és technikák alkalmazása rendszeres szakmai fejlődést kíván a gasztronómia területén is. Az egyéni kurzusok, tanfolyamok elsajátítása mellett a mesterképzés is lehetőséget ad arra, hogy újabb ismeretekkel bővítsék tudásukat a jelöltek. A mesteravató ünnepségeken több százan vehették át mesterlevelüket az elmúlt években. A képzés résztvevői büszkék teljesítményükre és szakmájuk legnagyobb elismeréseként tekintenek mestercímükre.
Készülnek a terrinek, levesek és a főételek a gyakorlati mestervizsgán
KAMARAI GYAKORLATI OKTATÓ KÉPZÉS
A tapasztalatok a személyi feltételek tekintetében azt mutatják, hogy a 2019-ben bevezetett kamarai gyakorlati oktatói képzés és vizsga lehetősége a korábbi mestervizsga kötelezettséghez képest könnyebbséget jelent a cégek számára. Bevezetése óta 254 fő kapta meg sikeres vizsgáját követően a kamarai gyakorlati oktatói tanúsítványt Vas vármegyében. Az 50 órás tanfolyam a tanulók képzéséhez, a szakmai vizsgára való felkészítéséhez szükséges pedagógiai, szociálpszichológiai, kommunikációs és szakképzési adminisztrációs ismereteket foglalja magába.
A szakképzési törvény rendelkezik arról, hogy a tanulók gyakorlati képzése milyen oktatói feltételekkel jár a képzőhelyek számára
VIZSGADELEGÁLÁS
Az ágazati alapoktatást követően a szakképző intézmények tanulói, illetve a képzésben részt vevő személyek a magasabb évfolyamba lépés feltételeként ágazati alapvizsgát tesznek. A Szakképzési törvény alapján az ágazati alapvizsga vizsgabizottságának elnökét a szakképző intézmény székhelye szerinti területileg illetékes gazdasági kamara delegálja a vizsgaelnöki névjegyzékéből. Az ágazati alapvizsga vizsgaelnöki névjegyzéken 84 vizsgáztatónak van kinevezése Vas megyében. A sikeres ágazati alapvizsgát követően kezdődik a szakirányú oktatás, amely szakmai vizsgával zárul. A vizsgabizottságba ellenőrzési feladatokat ellátó tagot, vagyis vizsgafelügyelőt javasol a kamara, aki a vizsga szabályszerűségéért felelős. A névjegyzéken jelenleg 70 vizsgafelügyelő szerepel. A kifutó rendszerű, iskolarendszeren kívüli képzéseknél a vizsgabizottságokat a kamara állítja fel a kinevezett 49 elnök és 202 tag közül.Az ágazati alapvizsga vizsgaelnöki és a szakmai vizsga vizsgafelügyelői névjegyzékbe történő felvétel pályázat útján történik, melyet a területileg illetékes gazdasági kamarához kell benyújtani.
Vizsgázik a tanuló az egyik szakképző intézményben/illusztráció