Megjelent az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerhez kapcsolódó katalógus jegyzék. Ennek alapján elmondható, hogy a padlásfödém hőszigetelés, a 2027-es év végéig országosan ingyenesen hozzáférhető lesz, és más lakossági energiahatékonysági beruházások – homlokzati szigetelés, hőszivattyú beépítés, nyílászáró csere – is rendkívül kedvezményes feltételekkel lesznek elérhetőek. Érdemes lesz több felújítást egyszerre elvégezni a házakon, mert ezt külön jutalmazza a jegyzék.
Június 26-án megjelent az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszerrel kapcsolatos Energiaügyi Minisztériumi rendelet társadalmi egyeztetése bocsátott tervezete. Ennek véglegesítése után, várhatóan a soron következő bő két évben hatalmas ingyenes padlásfödém szigetelési kampány veszi kezdetét Magyarországon.
EKR rendszer
Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) egy olyan szabályozási keret, amelyben az energiapiac szereplőit törvény kötelezi energiamegtakarítási intézkedések finanszírozására vagy végrehajtására. A rendszer lényege, hogy az energiaszolgáltatók (áram-, gázszolgáltatók stb.) éves energia megtakarítási célokat kapnak, amelyeket teljesíteniük kell.
A szolgáltatók a háztartásoknál energiahatékonysági beruházásokat finanszíroznak – például födém vagy homlokzati szigetelést, fűtéskorszerűsítést, nyílászárócserét stb. –, hogy elérjék a számukra előírt energiamegtakarítást. Az így létrejövő megtakarítást egy különleges egységben, úgynevezett hitelesített energiamegtakarításban (HEM) mérik.
A födémek esetében az elvárt minimum hőszigetelő vastagság, ez 25 cm-re csökken, a korábban kötelezően előírt 30 cm-es vastagsághoz képest. Erre a pontos katalógusértékre hónapok óta várt a szakma, hiszen ez teremti meg a jogszabályi alapját annak, hogy a lakosság számára a szigetelés anyag és munkadíja együttesen továbbra is teljesen ingyenes maradhasson. A soron következő bő két évben akár további 150 ezer ingatlan is részesülhet ilyen típusú korszerűsítésben. Ez különösen fontos, hiszen Magyarországon a 2,8 millió családi házból 2,2 millió energetikai szempontból korszerűtlen. A padlásfödém-szigetelés viszonylag gyorsan kivitelezhető, költséghatékony, és látványos megtakarítást eredményezhet.
Új szabályok: lakcímkártya-feltétel, bónusz a kombinált felújításokra
Mostantól csak olyan ingatlan lehet érintett a programban, amely életvitelszerűen lakott. Az új szabályozás ösztönzi a komplex korszerűsítéseket. Ha egy ingatlanon több energiahatékonysági intézkedést egyszerre hajtanak végre (pl. padlásszigetelés és homlokzati hőszigetelés), akkor az elért megtakarításért járó HEM-mennyiséget 10%-kal értékkel meg lehet növelni. Ez alól kivételt képeznek a nyílászáró cserék, valamint a homlokzat szigetelések. Ennél a két felújítási formánál ez a bónusz érték 25% amennyiben az érintett ingatlan valamennyi nyílászárója lecserélésre kerül, vagy homlokzat szigetelés esetén az ingatlan valamennyi oldalfala leszigetelésre kerül.
Az új rendelet szerint a homlokzati hőszigetelés elszámolható megtakarítási értékeit megnövelték, így egy m² utólagos falszigetelésért most már pontosan ugyanannyi HEM jár, mint a padlás szigetelésért. A homlokzati szigetelések anyagköltsége is nagyobb arányban finanszírozható lesz a HEM-ből, azaz a lakosság számára lényegesen kedvezőbbé válhat a homlokzati hőszigetelés is. Jó eséllyel az anyagköltség jelentős része akár ingyenes is lehet, azonban a munkadíjat az ingatlan tulajdonosának kell majd megfizetni. A jogalkotó ezzel szeretné elérni, hogy ne csak a padlások, hanem a homlokzatok is tömegével korszerűsödjenek, hiszen ebben rejlik a nagyobb energia megtakarítási potenciál.
Ha a lakosságnak ingyenes a szigetelés, akkor tulajdonképpen ki állja a cechet? A válasz az, hogy végső soron az energiaszektor szereplői. Az EKR szabályai szerint a szolgáltatóknak minden megtakarított energiaegység (HEM) révén csökkenthető a kötelezettségük, és ennek piaci ára van.
Kik vehetik igénybe?
A programban részt vehet bármely természetes személy, aki a következő feltételeknek megfelel:
- Tulajdonosa (vagy több tulajdonos esetén tulajdonostársa) annak a lakóépületnek, amelynél a szigetelést végzik.
- Van az adott ingatlan címére szóló érvényes lakcímkártya.
- Az ingatlan tulajdoni lapján lakóingatlan szerepel, azaz nem nyaraló, üzleti használatú ingatlan, és nem üresen álló épület.
- A tulajdonos vállalja, hogy a beépített szigetelés legalább 5 évig az épület része marad, ezzel összhangban a rendszer által megtérülő energiamegtakarítási időszak is garantált.
További kedvező hír, hogy ez a program független a jelenleg futó otthonfelújítási támogatásoktól, így a részvétel nincs életkorhoz, településmérethez vagy gyermek meglétéhez kötve. Nincs szükség hitelfelvételre, nincsenek jövedelmi elvárások, és nem kerül jelzálog a házra, vagyis a szigetelt így magasabb értékű ingatlan a jövőben bármikor szabadon értékesíthető.
A kivitelező kiválasztása és minőség
Az ingatlantulajdonos válasszon tapasztalt, sok éve működő, megbízható céget a kivitelezéshez. Érdemes utánanézni a vállalkozás referenciáinak, esetleg megkérdezni ismerősöket, hogy végeztek-e már náluk hasonló munkát. Egy ingyenes födémszigetelési projektben a lakos nem fizet semmit, így, ha valaki „regisztrációs díjat” vagy hasonlót követelne, az rögtön intő jel.
Az önkormányzatok szerepe
Korábban sok településen a polgármesteri hivatalok is tájékoztatást nyújtottak az ingyenes szigetelési lehetőségről, sőt bizonyos esetekben közvetítőként, integrátorként léptek fel a lakók és a kivitelezők között, hogy minél többen részesülhessenek ebben a kiváló programban. Ha a következő hullámban is lesznek ilyen megkeresések, érdemes az önkormányzatokkal együttműködni, ez is jelenthet egyfajta garanciát, hiszen egy település polgármestere egész biztosan meg fogja fontolni, hogy mennyire megbízható cég mellett kötelezi el magát. A nagyobb, ismert országos hálózatok (pl. építőanyag-kereskedői hálózatok, vagy az ÉVOSZ tagszervezetei) nagyobb garanciát jelenthetnek a szakszerű munkavégzésre.
Forrás: Pénzcentrum