Szlovénia-Magyarország Interreg Program 2021-2027
Right Skills 4U – Képesség- és készségalapú szakmaválasztás
Projekt száma: SIHU00006
Projektköltségvetés: 474.887€
ERFA forrás: 325.906 €
Projekt időtartama: 2023.10.01 – 2025.09.30.
Projektpartnerek:
- Muravidéki Gazdasági Kamara (PGZ) – vezető partner
- Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (ZVKIK)
- Muravidéki Kézműves Kamara (OOZMS)
- Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (VMKIK)
- Muraszombati Fejlesztési Központ (RCMS)
A Right Skills 4U projekt tekinthető a korábban sikeresen megvalósított Right Profession I. és II., valamint a Dual Transfer projektek folytatásának, azonban mégis más kihívásokra fókuszál.
A projekt átfogó célja, hogy a már meglévő intézményi együttműködést továbbfejlessze, valamint a folyamatosan változó munkaerőpiaci igényeket is figyelembe véve a megfelelő irányba terelje a fiatalokat, ráirányítsa a figyelmet saját képességeikre, készségeikre, amelyek a szakmaválasztásuk során döntő szerepet kell, hogy kapjanak.
A diákok képességeinek megismerésére és fejlesztésére többek között interaktív foglalkozásokat, szakma- és problémamegoldó versenyeket, ágazati szakmai napokat, céglátogatásokat valósítanak meg a partnerek. A projekt során a fiatalokkal történő hatékony kommunikáció, a különböző kommunikációs csatornák feltérképezése, VR és AR technológiák bemutatása is szerepet kap.
A Right Skills 4U projekt a Szlovénia-Magyarország Interreg Program 2021-2027 társfinanszírozásával valósul meg.
-
Világok találkozása a kommunikációban címmel tartott előadást Forró Tamás kommunikációs szakértő 2024.05.23-án Szombathelyen, az ELTE Savaria Egyetemi Központ könyvtárának konferenciatermében.
A pedagógusoknak, ifjúsággal foglalkozó szakembereknek szervezett workshopon megvizsgálták a különféle generációk jellemzőit, kiemelten a »Z és az »Alfa« generáció tagjait.
A hatékonyabb kommunikációhoz gyakorlati feladatok segítségével iránymutatást kaphattak a résztvevők többek között arról, hogyan kérdezzünk jól, mire ügyeljünk az asszertív kommunikáció során.
A humorral fűszerezett, önismereti kérdéseket is vizsgáló workshopon közel 40 fő vett részt.
______________________________________________________________________________________________________________________
-
"Fókuszban a szakmák" című interaktív foglalkozások
Az interaktív foglalkozások célja, hogy a pályaválasztás előtt álló diákok jobban felfedezzék készségeiket, lehetőségük legyen egy-egy szakmát a gyakorlatban is megismerni.
A 2024. március 13.-án Szombathelyen a VVSZC Hefele Menyhért Szakképző Iskola Faipari tanműhelyében az asztalos, kárpitos, dekoratőr, lakástextil készítő szakmák területén próbálhatták ki magukat a diákok.
- A "Fókuszban a szakmák" című interaktív foglalkozás második alkalommal 2024. március 27-én Szombathelyen a VVSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum és Kollégiumban valamint a
PTE Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskolában zajlott. A tanulók két szakmaterületen a következő szakmákból kaptak ízelítőt: szakács, cukrász, kereskedő és webáruházi technikus, turisztikai technikus, általános ápoló, mentőápoló, csecsemő és gyermek ápoló, egészségügyi asszisztens.
- A negyedik alkalommal szervezett interaktív foglalkozásra 2024. június 18.-án került sor Szombathelyen a Vas Vármegyei Szakképzési Centrumban.
A Jáki Nagy Márton Általános Iskolából több, mint 40 tanuló vett részt a foglalkozásokon. Gépi és CNC forgácsoló, villanyszerelő és automatikai technikus szakmákba nyertek betekintést a pályaválasztás előtt álló általános iskolás diákok. Szakemberek segítségével megismerhették többek között az épület villamosság szerelés alapjait, gépészeti méréseket végeztek, valamint bemutatták a tanulóknak a Digitális Közösségi Alkotóműhelyt is, ahol felfedezhették a 3D tervezés, nyomtatás és lézervágás technikáját.
- 2024. szeptember 12-én Körmenden a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Rázsó Imre Technikumban vettek részt pályaválasztás előtt álló általános iskolás diákok interaktív foglalkozásokon.
Ezúttal a Győrvári Béri Balogh Ádám Általános Iskola 6-7-8. osztályos diákjai ismerkedhettek az asztalos, mezőgazdasági gépész, kereskedelmi értékesítő/ logisztikai technikus, gépészet, gépjármű mechatronikai technikus szakmákkal.
- A projekt keretében 2024.09.30-án a Celldömölki Városi Általános Iskola Alsósági Tagiskola diákjainak szerveztünk pályaorientációs programot. A céglátogatás során először a Vulkán Wellness Hotel & Camping működését ismerhették meg a gyerekek, majd a König Maschinen Sütőipari Gépgyártó Kft. fogadta a diákokat.
- Projektpartnereinknek a nők a műszaki pályán téma területén pályaorientációs bevált gyakorlatok átadására szerveztünk találkozót.
A találkozón Somogyi Nikolett Viola és Markovits Alexandra gépészmérnökök meséltek arról, hogy miért választották a műszaki pályát, mi segítette őket a szakmaválasztásban, milyen kihívások és sikerek vannak a munkájukban.
-
2024. november 13-án Faipari Expo címmel pályaorientációs ágazati szakmai napot szerveztünk Szombathelyen a VVSZC Hefele Menyhért Szakképző Iskolában. A pályaválasztás előtt álló általános iskolás diákok megismerkedhettek a fa és bútoripar ágazathoz tartozó szakmákkal, eszközökkel, valamint közel 30 kiállító várta a látogatókat interaktív foglalkozásokkal, bemutatókkal. A rendezvényen összesen 190 általános iskolás tanuló vett részt. Szlovéniából 16 diák érkezett a szakmai napra, akik szombathelyi gyerekekkel közösen alkottak különböző fából készült használati tárgyakat, majd külön foglalkozás keretében a dekoratőr szakmával ismerkedhettek meg. A kiállítás megtekintése során lehetőségük volt a VR technológia és robotika világába is betekintést nyerni.
-
A projekt keretében hatodik alkalommal szervezett interaktív műhelyfoglalkozáson 2024. november 18-án a Celldömölki Városi Általános Iskola 40 diákja vett részt. A gyerekek Busznyák Norbert tanműhelyében az asztalos szakmával ismerkedhettek meg és a gyakorlati foglalkozás után mindegyik diák egy-egy saját maga által elkészített ördöglakattal térhetett haza. Az interaktív nap másik helyszíne a Grillázs Mézes Cukrászműhely volt, ahol a cukrász szakma bemutatása után mindenki lelkesen alkotta meg saját karácsonyi süteményét.
-
A kamara által a PTE Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikumba szervezett interaktív foglalkozáson az egészségügyi szakmák kerültek fókuszba. Az intézmény szakmai igazgatóhelyettese, valamint gyakorlati oktató pedagógusai ismertették a szakképzési kínálatot, bemutatták az iskolát a diákoknak. Megismerkedtek az egyes egészségügyi szakmákkal, eszközökkel, szó esett a sebekről, sebkötözésről, a kézfertőtlenítés és higiénés szabályok fontosságáról, valamint a diákok kipróbálhatták a vérnyomásmérést és gyakorlati feladatokon keresztül különböző anatómiai ismereteket szerezhettek.