A 2016 -ban lépett életbe a 2015. évi CCXI. törvény, melynek értelmében a gazdálkodó szervezetek – egyéni vagy társas vállalkozás – tulajdonformától, mérettől és tevékenységi körtől függetlenül kötelesek a székhelyként, telephelyként, vagy fióktelephelyként bejegyzett ingatlan égéstermék-elvezetőjét ellenőriztetni, szükség szerint tisztíttatni. (kivétel az őstermelők)
Hivatalosan október 15-én kezdődik a fűtési szezon, de az elmúlt hét hűvösebb napjaiban sokan befűtöttek már. Érdemes időben ellenőriztetni a kéményeinket!
A kémények ellenőrzését és tisztítását magánszemélyeknek ingyen végzik a katasztrófavédelem kéményseprői.
A társasházban élőknek nem kell időpontot egyeztetniük, a társasházakba a kéményseprők automatikusan érkeznek a sormunkaterv szerint.
Azonban merőben más a helyzet azoknál az ingatlanoknál, ahová egyéni vagy társas vállalkozás van bejegyezve.
Speciális helyzetben azok a gazdálkodó szervezetek vannak, amelyek nem egy önálló ingatlanban működnek, hanem olyan társasházban vagy lakásszövetkezeti lakóépületben, ahol a kémény osztatlan közös tulajdonban van. Ezekben az úgynevezett önálló rendeltetési egységekben vagy albetétekben az ellenőrzést a tervezett sormunka keretén belül – külön megrendelés nélkül – a katasztrófavédelem végzi, de a tevékenységért költségtérítést kell fizetni, amelynek mértéke az elvégzett kéményseprőipari tevékenység költségének az érintett ingatlanra jutó arányos része.
Amennyiben családi házban él, és a házba be van jegyezve gazdálkodó szervezet, akkor a kéményseprést egy-, vagy kétévente kötelező megrendelni az adott településen szolgáltatást vállaló kéményseprőcégtől. A megrendelés gyakorisága attól függ, hogy milyen fűtőeszköz van a kéményhez csatlakoztatva. Ha a házban szilárd tüzelőanyaggal fűtenek, akkor évente, ha gázzal, akkor kétévente. A kéményseprésért fizetni kell.
E tevékenységek nem hatósági árasak, a szolgáltatók saját díjszabásuk alapján dolgoznak. Így egyes cégek árajánlatai igen eltérőek lehetnek!
Érdemes arra is figyelni, hogy egy vármegyében több szolgáltató végezhet kéményseprő-ipari tevékenységet, és ezek díjszabása nagymértékben eltérhet egymástól, szolgáltatókként akár 2-3-szoros díjkülönbséggel is lehet találkozni.
Érdemes, olyan helyi, vármegyei szolgáltatót megbízni e feladatokkal, akik mindig elérhetőek, gyorsan tudnak a megrendelőhöz kiszállni és a piaci árnál kedvezőbb díjszabással dolgoznak.
Sajnos e területen is megjelentek a „leleményes-átejtő emberek”, akik a katasztrófavédelem alvállalkozóinak adják ki magukat és a gazdálkodó szervezetekhez becsöngetve bírsággal fenyegetőzve ajánlják fel a kéményseprési szolgáltatásaikat. Legyenek résen, őket nem kell beengedni!
A hivatalosan, engedéllyel rendelkező szolgáltatók elérhetőségét a katasztrófavédelem honlapján lehet elérni/ellenőrizni.
A Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara mindig elkötelezett volt abban, hogy segítse a helyi vállalkozásokat, ennek érdekében hirdettük meg a #Het1helyivasi kampányunkat is.
Akkor is és most is arra hívjuk fel megyénk lakosainak, gazdálkodó szervezeteinek, intézményeinek a figyelmét, hogy lehetőleg helyi vállalkozásokat részesítsenek előnyben, tőlük vásároljanak, a helyi szolgáltatókat vegyék igénybe, ezzel is segítve egymást a piacon maradáshoz.
Most is ezt tesszük, javasoljuk, a kéményseprő szolgáltatás megrendelésekor élvezzenek előnyt a helyi, vasi szolgáltatók! Ezzel Önök is jól járnak, hisz, ha szükséges, akkor hétvégén, ünnepnapokon is elérhetők s kedvezőbb árakkal dolgoznak, mint a más vármegyebeli cégek.
Lesz-e következménye, ha nem végeztetik el kéményük ellenőrzését?
A cégeket és az egyéni vállalkozásokat a tűzvédelmi hatóság szúrópróbaszerű ellenőrzi, és ha valaki nem rendelte meg a kötelező kéményellenőrzést (vagy nem tudja bemutatni a szükséges tanúsítványt), akkor előbb csak 30 napos határidővel kötelezik a tulajdonost a pótlásra. Ha ennek nem tesz eleget, akkor büntetés szabnak ki. A szakemberek szerint nem a bírságolás a cél, hanem az, hogy mindenkivel megértessék, az ő saját érdeke az, hogy biztonságos helyen éljen és dolgozzon.