A Bizottság a 2024. évi uniós ifjúsági jelentés és a fiatalok véleményéről szóló legutóbbi Eurobarométer felmérés közzététele mellett új online vitát indít a polgári szerepvállalási platformról. A vita a Bizottság első 100 napja során tartott ifjúságpolitikai párbeszédekre épül, és a fiatalok által felvetett legkiemelkedőbb témákat egy nyílt, uniós szintű vitába olvasztja.
Ez a kezdeményezés egy új Eurobarométer felmérés eredménye, amely szerint az európai fiatalok 61%-a optimista az EU jövőjét illetően. Tízből hat (60%) véli úgy, hogy az EU pozitív hatást gyakorol a társadalomra. A fiatalok az EU fő erősségeinek tekintik a más uniós országokban való szabad letelepedést, tanulást és munkavállalást (32%), a tagállamok közötti szoros kapcsolatokat és szolidaritást (28%), valamint az EU elkötelezettségét a demokrácia és az alapvető értékek iránt (25%).
Ezzel párhuzamosan a Bizottság közzétette a 2024. évi uniós ifjúsági jelentést is, amely áttekintést nyújt a fiatalok életéről az EU-ban, valamint a 2019–2027-es időszakra szóló uniós ifjúsági stratégia keretében elért eredményekről. A jelentés megerősíti, hogy a Bizottság elkötelezett annak biztosítása mellett, hogy a fiatalok hangja továbbra is központi szerepet töltsön be az uniós szakpolitikai döntéshozatalban. A jelentés további intézkedéseket javasol az ifjúságpolitika területén, hogy előmozdítsa a fiatalok szerepvállalását és több lehetőséget teremtsen számukra.
Az új online vita arra ösztönzi az európai fiatalokat, hogy alakítsák az uniós politikát
A polgári szerepvállalási platformról szóló mai új online vita lehetővé teszi, hogy minden korosztályból több ember építhessen az ifjúságpolitikai párbeszédek cseréjére. Az éves kezdeményezésként elindított ifjúságpolitikai párbeszédek arra ösztönzik a fiatalokat, hogy a biztosokkal együttműködve fejtsék ki véleményüket az uniós szakpolitikai kezdeményezésekről, és a fiatalok véleményét építsék be az EU politikai menetrendjébe. Most, hogy ezt a fontos vitát online folytatjuk, több fiatal tud majd hozzájárulni ehhez.
Az Eurobarométer felmérés a fiatalok optimizmusát mutatja, de az aggodalmak továbbra is fennállnak
Az Eurobarométer friss adatai szerint a megkérdezettek a jövőre nézve a megélhetési költségeket (41%), valamint a békét és a globális stabilitást (30%) tartják a legsürgetőbb kérdésnek, és az európai fiatalok 31%-a véli úgy, hogy a biztonságnak és a védelemnek kell az EU legfőbb prioritásának lennie. 38%-uk úgy véli továbbá, hogy az EU-nak többet kellene beruháznia a megfizethető lakhatásba és a megélhetési költségek támogatásába.
Míg az európai fiatalok közel kétharmada (65%) elégedett a demokrácia Unión belüli működésével, több mint egyharmaduk (34%) véli úgy, hogy a hamis és félrevezető információk jelentik a demokráciát fenyegető legnagyobb veszélyt. Az európai fiatalok 67%-a szívesen részt venne más európai fiatalokkal és az EU képviselőivel az EU jövője szempontjából fontos kérdésekről folytatott párbeszédben.
Az Eurobarométer azt is kimutatta, hogy az online platformok fontos ifjúsági és információforrást jelentenek, és az európai fiatalok körében a közösségimédia-platformok (42%) a leggyakrabban használt hírforrások.
A 2024. évi ifjúsági jelentés felvázolja a fiataloknak a jelenlegi kihívások közepette nyújtott uniós támogatást
A jelentés megerősíti az Eurobarométer felmérés megállapításait, kiemelve, hogy az európai fiatalok közel 60%-a pozitívan ítéli meg az EU-t, és az európai fiatalok több mint 70%-a szavaz.
A jelentés felvázolja az európai fiatalok előtt álló kihívásokat, ugyanakkor kiemeli a fiatalok életének javítását célzó, folyamatosan fejlődő uniós szakpolitikákat. Az ifjúsági munkanélküliség továbbra is 10%-os aggodalomra ad okot, és miközben az iskolai végzettség javul, az EU 15 éves korosztályának 30%-a küzd az alapvető matematikai készségekkel, 28%-uk pedig nem rendelkezik digitális készségekkel. A mentális egészség is egyre nagyobb kihívást jelent: a fiatalok közel 50%-a számolt be érzelmi vagy pszichoszociális nehézségekről az elmúlt évben.
A jelentés hangsúlyozza azokat a kezdeményezéseket, amelyek támogatják a polgári szerepvállalást, a minőséget és a méltányosságot az oktatásban és az egész életen át tartó tanulásban, a készségfejlesztést a jobb foglalkoztatás érdekében, valamint a pszichoszociális támogatás és az egészséges életmód előmozdítását.
Az uniós ifjúsági jelentés következő lépéseként a Bizottság 2025–2026-ban továbbra is bevonja a fiatalokat és az érdekelt feleket a 2027 utáni következő uniós ifjúsági stratégia kialakításába.
Háttér
Az 556. sz. Eurobarométer gyorsfelmérést 2025. február 11. és 20. között végezték el a 27 tagállamban. 25 933 16–30 év közötti fiatal uniós polgárt kérdeztek meg online.
Az Ursula von der Leyen elnök által előterjesztett politikai iránymutatások részeként a Bizottság számos kezdeményezés révén erősíti a fiatalok szerepvállalását. Az elnök ifjúsági tanácsadó testülete platformot biztosít a fiatalok számára ahhoz, hogy közvetlenül hozzájáruljanak az uniós szakpolitikai döntéshozatalhoz. A Bizottság ifjúsági ellenőrzése biztosítani fogja, hogy az uniós szakpolitikák figyelembe vegyék a fiatalokra gyakorolt hatásukat.
Az uniós ifjúsági párbeszéd – a legnagyobb uniós szintű ifjúsági részvételi platform – egyre nagyobb méreteket ölt. Az elmúlt öt évben 130 000 fiatal vett részt a rendezvényen. Az uniós ifjúsági érdekképviseleti csoport elő fogja segíteni az ifjúsági szervezetek, a kutatók és a politikai döntéshozók közötti strukturált párbeszédet. Az uniós ifjúsági érdekképviseleti csoport március 27–28-án Brüsszelben tartotta első ülését Micallef biztos részvételével.