A Parlament 546 szavazattal 97 ellenében, hét tartózkodás mellett elfogadta a Tanáccsal kötött ideiglenes politikai megállapodást az új uniós szabályok alkalmazásának elhalasztásáról.
A nagyvállalatoknak és a kereskedőknek 2025. december 30-tól, a mikro- és kisvállalkozásoknak pedig 2026. június 30-tól kell majd betartaniuk a rendeletben foglalt kötelezettségeket. Ez a további idő arra szolgál, hogy segítse a vállalatokat világszerte abban, hogy az alkalmazás időpontjától kezdve zökkenőmentesebben hajtsák végre a szabályokat, anélkül, hogy aláásnák a törvény célkitűzéseit.
A Bizottság azért javasolta az erdőirtásról szóló rendelet alkalmazásának egy évvel történő elhalasztását, mert az uniós tagállamok, az EU-n kívüli országok, a kereskedők és a gazdasági szereplők aggodalmukat fejezték ki, hogy nem tudnának teljes mértékben megfelelni a szabályoknak, ha azokat 2024 végétől alkalmaznák.
A Parlament kérésére a Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy mind a piaci szereplők, mind a kereskedők számára biztosítja az információs rendszert, és az országok és régiók kockázati besorolására vonatkozó javaslat a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2025. június 30-ig rendelkezésre fog állni. A rendelet legkésőbb 2028. június 30-ig esedékes általános felülvizsgálatával a Bizottság elemezni fogja a vállalatok adminisztratív terheinek egyszerűsítését és csökkentését célzó további intézkedéseket.
A jelentéstevő szerint
A szavazás után a Parlament jelentéstevője, Christine Schneider (EPP, Németország) így nyilatkozott: „Megígértük és teljesítettük. Odafigyeltünk több, nehézségekkel küzdő ágazat felhívására, és biztosítottuk, hogy az érintett vállalkozásoknak, erdészeknek, gazdálkodóknak és hatóságoknak további egy évük legyen a felkészülésre. Ezt az időt hatékonyan kell felhasználni annak biztosítására, hogy a Bizottság által bejelentett intézkedéseket, beleértve az online platformot és a kockázatok kategorizálást, következetesen végrehajtsák, hogy az egész ellátási láncban nagyobb kiszámíthatóságot teremtsenek. Az alacsony kockázatú országok vagy régiók esetében a felülvizsgálati szakaszban hatásvizsgálat és további egyszerűsítés következik, ami további ösztönzést nyújt az országoknak az erdővédelmi gyakorlatuk javítása érdekében. A Parlament figyelemmel fogja kísérni a bürokrácia csökkentését, és biztosítani fogja, hogy a Bizottság szavait tettek kövessék. A célunk továbbra is egyértelmű: az érdekelt feleket és a fogyasztókat nem érheti hátrány a rendelet végrehajtása során.”
A következő lépések
Az elfogadott szöveget a tagállamok kormányaiból álló Tanácsnak is jóvá kell hagynia, és azt közzé kell tenni az EU Hivatalos Lapjában 2024 vége előtt, mielőtt az egyéves halasztás hatályba léphet.
Háttér
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) becslése szerint 1990 és 2020 között az EU teljes területénél nagyobb, 420 millió hektár erdő veszett oda erdőirtás miatt. Az uniós fogyasztás a globális erdőirtás mintegy 10 százalékát teszi ki, amelynek több mint kétharmada a pálmaolaj- és szójatermelésből származik. A Parlament által 2023. április 19-én elfogadott erdőirtási rendelet célja az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése elleni küzdelem a szarvasmarha-, kakaó-, kávé-, pálmaolaj-, szója-, fa-, gumi-, szén- és nyomtatott papírtermékek uniós fogyasztásához kapcsolódó erdőirtás megakadályozása révén.
|