A szakképzést érintően több jogszabály módosult az elmúlt időszakban, ami kihat a saját munkavállalók szakirányú oktatására is.
A Szakképzési törvény átmeneti rendelkezése szerint, ha a saját munkavállaló szakirányú oktatása a duális képzőhelyek nyilvántartásába való felvétel nélkül indult 2023. július 1-jét megelőzően, valamint a meglévő munkaszerződés módosításával, a szakképzési munkaszerződés elemeivel történő kiegészítésével folyik, akkor 2024. január 1-től a módosított munkaszerződés már nem minősül szakképzési munkaszerződésnek, a foglalkoztató nem minősül duális képzőhelynek, ezért a duális képzés szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) szerinti adókedvezménye sem vehető igénybe a fenti határidőtől.
Saját munkavállaló szakirányú oktatása 2023. július 1-jétől kétféleképpen történhet duális képzés keretében.
· Továbbra is megmarad a lehetősége annak, hogy kamarai nyilvántartásba vétel nélkül az eredeti munkaszerződés – duális képzési célú – módosításával, illetve más foglalkoztatásra irányuló jogviszony (pl. kinevezés) módosítása mellett lehet saját munkavállalót képezni. Ekkor a szakképzési munkaszerződésre és a duális képzőhelyre vonatkozó egyes rendelkezéseket nem kell alkalmazni és a duális képzés adókedvezménye sem vehető igénybe. A képzésben részt vevő személy munkaszerződését, illetve kinevezését úgy kell módosítani, hogy abban az eredeti munkaköri feladatok ellátása mellett vagy helyett szerepeltetni kell a szakirányú oktatás teljesítéséhez a munkáltató által biztosított feltételeket. Ha a képzésben részt vevő személy az eredeti munkaköri feladatait is ellátja, a munkaszerződésben meg kell határozni a munkaköri feladatokra és a szakképzésben való részvételre fordítható munkaidő arányát.
- Ha a foglalkoztató duális képzőhely, azaz nyilvántartásába vette duális képzőhelyként a gazdasági kamara, akkor köthet szakképzési munkaszerződést a saját munkavállalójával, így párhuzamosan kétféle jogviszonyt fenntartva. Ez a Szocho tv. szerinti adókedvezmény igénybevételére is jogosít. A saját dolgozóval kötött, az eredeti munkakörre vonatkozó munkaviszonnyal párhuzamos szakképzési munkaszerződés esetén több lehetséges megoldás van a jogviszonyokra vonatkozó munkaidő megállapítása tekintetében:
- Az eredeti munkaszerződést átalakíthatják – ideiglenesen – részmunkaidőssé, és mellé kötnek egy szintén részmunkaidős szakképzési munkaszerződést.
- Megmaradhat az eredeti munkaviszony teljes munkaidős munkaviszonyként is, a szakképzési munkaszerződés pedig ezen felül vállalt részmunkaidős munkaviszonyként.
- Arra is lehetőséget ad a Munka törvénykönyve, hogy a felek a teljes munkaidős munkaviszonyban a heti munkaidőt kevesebb, mint 40 órában állapítsák meg, így például a szakképzési munkaszerződés idejére munkaidő-kedvezmény adható (csökkenthető az eredeti munkaviszony heti munkaideje) anélkül, hogy részmunkaidőssé alakítanák azt.
Mindkét megoldásnak feltétele, hogy a törvényben nevesített alábbi követelmények egyszerre és együttesen (nem vagylagosan) teljesüljenek, azaz
- a képzésben részt vevő személy a szakirányú oktatásra vonatkozóan felnőttképzési jogviszonnyal rendelkezik egy szakképző intézménnyel,
- a munkáltató tevékenysége kapcsolódik az adott szakma ágazatához,
- a szakirányú oktatásra a foglalkoztatónál a képzési program alapján kerül sor.
A biztosítotti bejelentés szempontjából fontos, hogy ha a módosított munkaszerződés alapján megvalósuló, saját munkavállaló képzése esetén a munkavállaló összes munkaóraszáma – eredeti munkaviszony heti óraszáma és a szakirányú oktatás időtartama együttesen – változik, akkor az eredeti munkaviszonyra tett korábbi bejelentést módosítani szükséges. Abban az esetben is módosítani kell az eredeti bejelentést, ha munkaszerződés módosításának eredményeképpen a munkavállaló új munkakörbe kerül át, és ez által a FEOR szám is megváltozik.