A Tanács hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet.
Az új szabályoknak köszönhetően sokkal kevesebb csomagolási hulladék keletkezik majd a jövőben, a rendelet ugyanis kötelező erejű újrahasználati célértékeket határoz meg, korlátozza az egyszer használatos csomagolások bizonyos típusait, és előírja, hogy a gazdasági szereplők minimalizálják a felhasznált csomagolóanyagok mennyiségét. A rendelet a csomagolás teljes életciklusára vonatkozóan szabályokat állapít meg.
Biztonságos, fenntartható és újrafeldolgozható csomagolás
Az új szabályok egyebek mellett az alábbi csomagolási követelményeket határozzák meg:
- 2030-ra és 2040-re teljesítendő célértékek az újrafeldolgozott tartalom százalékos minimumarányára vonatkozóan (ez a célérték az egyszer használatos műanyag palackok esetében a 65%-ot is eléri 2040 távlatában)
- a csomagolás tömegének és térfogatának minimalizálása, valamint annak elkerülése, hogy feleslegesen csomagolóanyagok felhasználására kerüljön sor
- az ún. „aggodalomra okot adó anyagok” minimalizálása, ideértve azoknak az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő csomagolásoknak a forgalomba hozatalára vonatkozó korlátozásokat is, amelyek a meghatározott küszöbértékeket meghaladó mértékben tartalmaznak per- és polifluor-alkil anyagokat (PFA-anyagokat)
A címkézési, jelölési és tájékoztatási követelmények (pl. azok, amelyek az anyagösszetételre vagy az újrafeldolgozott tartalomra vonatkoznak) azt a célt szolgálják, hogy a fogyasztók könnyebben tudják a hulladékot szétválogatni és tudatosabban tudjanak a termékek között választani.
Egyszer használatos műanyag csomagolás
Az új szabályok korlátozásokat vezetnek be az egyszer használatos műanyag csomagolásra vonatkozóan a következő termékkategóriák esetében:
- az 1,5 kg-ot el nem érő mennyiségű előrecsomagolt gyümölcsök és zöldségek
- a szállodákban, bárokban és éttermekben felszolgált és elfogyasztott ételek és italok
- a szállodákban, bárokban és éttermekben egyadagos kiszerelésben kínált fűszerek, szószok, kávékrémesítők és cukor
- a szálláshely-szolgáltatási ágazatban használt kis méretű, egyszer használatos kozmetikai és piperecikkek (pl. samponos flakonok, testápoló krémet tartalmazó palackok)
- nagyon könnyű műanyag zacskók (pl. a piacokon ömlesztve értékesített élelmiszerek eladásakor kínált zacskók)
Újrahasználati célértékek és újratöltési kötelezettségek
A rendelet 2030-ra új, kötelező erejű újrahasználati célértékeket, 2040-re pedig indikatív célértékeket határoz meg. A célértékek a gazdasági szereplők által használt csomagolás típusától függően változnak (például a szállítási és a fogyasztói csomagolás esetében 40%, a gyűjtőcsomagolás esetében pedig 10% a kötelező célérték).
Az új szabályok értelmében az ételeket és italokat elvitelre értékesítő cégeknek fel kell kínálniuk vevőiknek a lehetőséget, hogy többletköltségek nélkül saját tárolóedényeiket tölthessék meg az általuk megvásárolt hideg vagy meleg italokkal, illetve készételekkel.